Najhlbšie miesto na svete


Vedeli ste, že najhlbšie miesto na svete je hlboké 11 034 metrov? Ide o Mariánsku priekopu. Presne zmerať takú hĺbku nie je vôbec jednoduché, a preto bolo v histórii niekoľko pokusov zmerať presnú hĺbku tohto miesta a tým poskytnúť presné údaje. V roku 1875 na súostroví Mariánska priekopa výskumníci namerali hĺbku 8 164 metrov, čo bolo už vtedy považované za najhlbší bod na Zemi. Avšak 23. januára 1960 Jacques Piccard a Don Walsh na palube Terstu dosiahli súčasnú rekordnú hĺbku 11 034.


Mariánska priekopa sa nachádza v juhozápadnom Tichom oceáne, neďaleko Japonska, východne od Mariánskych ostrovov. Samotná Mariánska priekopa je dlhá 2 542 metrov a jej najhlbší bod je hlboký 11 034 metrov. Ten najznámejší bod je známy aj ako Challenger Deep, pomenovaný po rybárskej lodi švajčiarskeho vedca Jacquesa Piccarda, ktorá bola prerobená na výskumné laboratórium. Zaujímavosťou Mariánskej priekopy je, že kvôli jej ťažkému prístupu navštívilo jej najhlbší bod len veľmi málo ľudí. Pre bežného človeka je prakticky nemožné priblížiť sa k miestu, keďže aj výskumníci dosiahli najhlbší bod Zeme len so starostlivo navrhnutými prístrojmi. Niet sa čomu čudovať, pretože pri približovaní sa k najhlbšej časti priekopy je teplota vody nad nula stupňov Celzia a zároveň je tu najvyšší tlak na Zemi, približne 1100 barov. Hoci veda pokročila a začali sa vyvíjať alternatívy k Challenger Deep, Mariánska priekopa stále skrýva mnohé tajomstvá a objavy len pre tých najodvážnejších prieskumníkov. Mnohí sa možno pýtajú, či sú v takej hĺbke a pod takým tlakom žijú nejaké tvory? Odpoveď je prekvapivá, ale žijú! V priebehu miliónov rokov sa na dne oceánu vytvorila hrubá vrstva bahna, ktorá ukrýva množstvo živých tvorov. V nepredstaviteľných hlbinách mora nachádzajú miesto pre život ropuchy, koraly, zubaté a slepé ryby, dlhonohé kôrovce, morské uhorky a dokonca aj žraloky sivé. 
 

Nech už sa vyberieme do ktorejkoľvek fascinujúcej destinácie, nezabudnite si uzavrieť to správne cestovné poistenie na cestu bez starostí!