Najdlhšia rieka na svete


Ak by sme chceli vedieť, ktorá rieka na svete drží prvenstvo v titule o najdlhšiu rieku, musíme spomenúť dve. O prvenstvo bojujú egyptský Níl a juhoamerická Amazonka. V poslednom čase sa však prvenstvo pripisuje práve juhoamerickej rieke Amazonka s dĺžkou 6992 kilometrov.  

Rieka Amazonka bola dlho považovaná za druhú najdlhšiu rieku na svete, pretože odborníci nevedeli určiť jej prameň. Prvýkrát sa to podarilo dvom brazílskym prieskumníkom Paule Salhane a Robertovi Werneckovi v roku 1994, no museli tiež čakať 13 rokov, kým bol ich objav potvrdený. Podľa najnovších výskumov je rieka dlhá 6 992 km, pričom takmer dosahuje ohromujúcich 7 000 km. Názory na to, ktorá rieka je dlhšia, sa líšia.

Názov Níl pochádza z gréckeho Nelios, čo znamená údolie rieky. Jedna z kolísok civilizácie sa vyvinula pozdĺž Nílu: staroveký Egypt existoval v údolí Nílu asi štyritisíc rokov. Jeho hlavné mesto Káhira, najväčšia metropola na Níle a v celej Afrike, je dodnes centrom arabského sveta. No rieku nemožno spájať len s Egyptom, ale s ďalšími jedenástimi africkými krajinami. Spolu s touto riekou sa spája zelený život v oblastiach, ktoré sú typické žltými nehostinnými púšťami. Pozdĺž rieky sa v priebehu storočí rozvinul bohatý kultúrny život, kostoly a pamiatky. Nie je náhoda, že plavby po Níle sú z turistického hľadiska veľmi obľúbené. 

Nílu konkuruje Amazonka. Touto riekou tečie viac vody ako riekami Mississippi, Níl a Yangtze dohromady. Povodie je tiež najväčšie z Amazónie: 7 180 000 km², čo tvorí takmer 40 % rozlohy Južnej Ameriky. Amazonka sa vlieva do Atlantického oceánu na rovníku a vnáša život do celej severnej polovice Južnej Ameriky.  Názov rieky je odvodený od pokusu španielskeho prieskumníka Francisca de Orellana o prekročenie rieky, kedy bola jeho výprava napadnutá bojovníčkami odkazujúc na bojovníčky z gréckej mytológie. Celá oblasť Amazónie je bohatá na prírodné poklady a ukrýva množstvo zaujímavostí. Tisíce turistov ročne sa vyberú do rôznych oblastí rieky na rekreáciu. Región je možné objavovať prostredníctvom plavby loďou. Tropické dažďové pralesy, plantáže kaučukovníkov, palmy a iná flóra presunú turistov do rozprávkového sveta. Mestá a mestečká v údolí čakajú na cestovateľov s gurmánskou gastronómiou, jedinečným kultúrnym dedičstvom a skvelou pohostinnosťou. 

Väčšina ľudí žijúcich v povodí Amazonky hovorí po portugalsky, čo nie je prekvapujúce, keďže väčšina územia patrí Brazílii, nasleduje španielčina a tretí je domorodý jazyk Reengage.

Nezabudnite si pred odchodom do Amazónie vybrať správne cestovné poistenie!