​Miesta na návštevu v Andorra


Andorrské kniežatstvo, ktoré sa nachádza vo východných Pyrenejach medzi Francúzskom a Španielskom, je šiestou najmenšou krajinou v Európe, najväčším trpasličím štátom v Európe a najmenšou nezávislou krajinou na Pyrenejskom polostrove. Kedysi izolovaná krajina v pyrenejskom údolí dnes zažíva rozmach vďaka cestovnému ruchu a výhodným daňovým pravidlám (bezplatná lekárska starostlivosť, oslobodenie od cla). Príroda Andorry je výnimočne krásna a takmer nedotknutá.

Miesta-na-navstevu-v-Andorra-(1).jpegAndorra je čistá, bezpečná a usporiadaná krajina s priateľskými obyvateľmi. Na vidieku sa nachádza množstvo stredovekých a románskych stavieb. Najvyšším bodom krajiny je Coma Pedrosa s výškou 2 946 m a podnebie trpasličieho štátu je zmesou stredomorských a horských vplyvov. Na návštevu Andorry nie sú potrebné víza a oficiálnou menou je euro. Andorrskou chránenou oblasťou UNESCO je údolie Madriu-Perafita-Claror, kde môžete z rozprávkových turistických chodníkov obdivovať nádherné horské masívy a jazerá. Oplatí sa preskúmať tento trpasličí štát malebných hôr a údolí!

Miestny jazyk

Historickým a úradným jazykom Andorry je katalánčina, ale mnoho ľudí hovorí aj francúzsky a španielsky.

Andorra la Vella, hlavné mesto

V Andorre la Vella, ktorá sa nachádza v centrálnom údolí krajiny, žije tretina obyvateľstva a je najvyššie položeným hlavným mestom v Európe. Jeho najznámejšou budovou je parlament zo 16. storočia, Casa de la Vall. Nachádzajú sa tu aj dva staré kostoly, Santa Coloma z 9. storočia a Sant Esteve z 11. storočia, ako aj most Margineda a hrad Sant Vicenç d'Enclar. Hlavné mesto ponúka širokú škálu zábavy, obchodov, reštaurácií a nočných klubov. Pripravte sa však na to, že doprava je zvyčajne sťažená kvôli hustej premávke.

Ideálna destinácia pre milovníkov zimných športov

Pre lyžiarov a snowboardistov môže byť výlet do Andorry jedinečným zážitkom. Vzdialenosť takmer dvetisíc kilometrov znamená, že len málo ľudí má možnosť lyžovať v Andorre. Arcalis má 30 kilometrov dobre pripravených zjazdoviek, Grandvalira 210 a Pal-Arinsal 65

Zdroj

Kedykoľvek cestujete do tejto čarovnej malej krajiny, nezabudnite si pred cestou uzatvoriť správne cestovné poistenie!