Mena Čiernej HoryV súčasnosti je možné platiť eurom v minimálne dvadsiatich piatich európskych krajinách, ale aj mimo nej v Iráne, Severnej Kórei či Zimbabwe. Euro je mena aj Čiernej Hory, ktorá nie je členskou krajinou Európskej únie. Začali túto menu používať takzvane „de facto“, podobne ako v Kosove, keď ešte nemali o tom samostatnú dohodu s Úniou.

 

Vzhľadom na uvedené nie je mena Čiernej Hory úplne jednotná, platiť je možné srbskými dinármi a inými akceptovanými západnými menami – na oficiálnych miestach sa však počíta len euro. Táto situácia prirodzene uprednostňuje vekslákov, ktorí sa tak ako vo väčšine iných krajín snažia získať z toho výhodu a finančný prospech. Odporúča sa starostlivo prepočítať sadzby pri každej zmene a ak je to možné, skontrolovať možnosti na viacerých miestach. Tak ako inde, aj tu je lepšie využívať oficiálne miesta, ako sú banky, pošty, autentické zmenárne, pretože pri zjednávaní na ulici môžete naraziť na podvod.

Ak je to možné, odporúča sa platiť bankovou kartou, ale to sa dá väčšinou len v rozvinutejších oblastiach a v menších obciach je to takmer nemožné. Pozor si treba dať aj na ceny, niekedy medzi nimi môžu byť výrazné a neopodstatnené rozdiely. 
 

Okrem zámeny peňazí je ďalšou najdôležitejšou vecou, ​​ktorú musíte pred cestou urobiť, vybrať si správne cestovné poistenie!