Lyžovačka v Taliansku a podmienky lyžovania v TalianskuLyžovanie v Taliansku láka každoročne milovníkov zasnežených hôr, panoramatických výhľadov a zážitkovej gastronómie. Veľké množstvo lyžiarskych stredísk a kvalitne upravených zjazdoviek rôznych úrovní svedčí o tom, že lyžovačka v Taliansku ponúka ideálne podmienky pre skúsených, ale aj začínajúcich lyžiarov a moderné vybavenie stredísk posúva Taliansko medzi obľúbené lyžiarske destinácie (nielen) Slovákov.
 

Lyžovačka v Taliansku

Vedeli ste, že talianske Dolomity patria od roku 2009 ku kultúrnemu dedičstvu UNESCO a zároveň niekoľkokrát hosťovali svetové majstrovstvá v lyžovaní?
 
Lyžiarsku sezónu v Taliansku si najviac vychutnáte od novembra do začiatku mája. Nájdete tu desiatky či dokonca stovky kilometrov širokých svahov a upravených zjazdoviek od modrých pre úplných začiatočníkov, až po červené a čierne pre pokročilých a náročnejších lyžiarov.
 
 Dve oblasti v Taliansku, ktoré by ste si rozhodne mali pridať do zoznamu “najlepšie lyžovanie v Taliansku” sú Južné Tirolsko a región Lombardie.


Dolomity - slnečná lyžovačka v Taliansku

Južné Tirolsko

Južné Tirolsko je známe ako slnečný región Álp, v ktorom sa nachádza vyhlásené najlepšie lyžiarske stredisko Talianska, Val Gardena. Toto miesto ponúka až 181 km zjazdoviek a je súčasťou Dolomiti SuperSki - komplexu dvanástich lyžiarskych oblastí v Dolomitoch. Popri lyžovaní tu nájdete veľa skvelých snežných atrakcií pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov. 
 
Nadmorská výška 900 - 3270 m n.m.
Cena skipasu
  • dospelý: 74 EUR/deň 
  • deti narodené 2008 - 2015: 52 EUR/deň
Výhody - Rôzne špeciálne ponuky 79 lanoviek/vlekov, sankárska dráha a detský park pre deti, freestyle snowpark


Región Lombardie

Lyžiarske stredisko Livigno, ktoré sa nachádza v blízkosti švajčiarskych hraníc, ponúka 115 kilometrov zjazdoviek, z toho 29 modrých, 37 červených a 12 čiernych. Na svoje si prídu aj milovníci snowboardu či freeride lyžovania, pre ktorých sú v miestnych snowparkoch vytvorené jedny z najlepších podmienok v celých Alpách. Samozrejmosťou strediska sú aj lyžiarske školy, požičovne a veľký výber reštaurácií.
 
Livigno bude v roku 2026 hosťovať zimné olympijské hry, čo len potvrdzuje kvalitu daného strediska.


Lyžovanie v talianskom Livigno majú v obľube aj freeride lyžiari.

Nadmorská výška 816 - 2798 m n.m.
Cena skipasu
  • dospelý: 63.50 EUR/deň 
  • deti narodené 2008 - 2015: 31.50 EUR/deň
Výhody - Rôzne špeciálne ponuky Pri zakúpení ubytovania v niektorom z vybraných hotelov na min. 4 noci (alebo v apartmáne na min. 7 nocí) získate skipas na celú dĺžku pobytu úplne zadarmo!


Podmienky lyžovania v Taliansku

Od roku 2022 Taliansko sprísnilo podmienky pre lyžiarov a okrem povinného poistenia zodpovednosti za škody alebo zranenia spôsobeným tretím osobám, si musíte pribaliť aj lyžiarsku prilbu pre maloletých lyžiarov do 18 rokov.
 
V lyžiarskych strediskách taktiež sprísnili pravidlá požitia alkoholu, a preto by ste si mali nechať alkohol na doma. Ak Vám pri kontrole namerajú viac ako 0,5 promile alkoholu, hrozí Vám pokuta od 250 do 1000 EUR a lyžovanie s viac než 0,8 promile sa považuje za trestný čin.
 

Poistenie na lyže je povinné!

Ak sa chystáte na lyžovačku do Talianska, platné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú na majetku alebo zdraví tretím osobám by malo byť súčasťou vašej prípravy na svahy.
 
Poistenie na lyže si môžete uzatvoriť samostatne pred príchodom na lyžovačku do Talianska alebo je možné si ho zabezpečiť pri kúpe skipasu priamo v lyžiarskych strediskách. Ak si ho však uzatvárate samostatne, musíte mať pri sebe potvrdenie o poistení, ideálne v anglickom alebo talianskom jazyku. Pokuta za nedodržanie tohto nariadenia sa pohybuje vo výške od 100 do 150 EUR.
 

Lyžiarska prilba pre maloletých lyžiarov

Dodržiavanie predpisov v talianskych lyžiarskych strediskách zahŕňa povinnosť nosiť prilbu pre lyžiarov mladších ako 18 rokov. Neriskujte pokutu 100 až 150 EUR a dajte bezpečnosť svojich detí na prvé miesto.

Ak si nechcete kupovať novú lyžiarsku prilbu, odporúčame zistiť si pred vaším príchodom či požičovňa vo vybranom stredisku, kam sa chystáte, ponúka možnosť zapožičania si prilby. Podmienkou je, aby lyziarska prilba mala certifikát CE.

Podmienky lyžovania v Taliansku sa pre maloletých sprísnili. Na lyže už len s prilbou.