​Jaskyne Slovinska


V susednom Slovinsku, ktoré je ľahko dostupné autom, autobusom aj vlakom, nájdete jedinečné prírodné poklady. Každoročne priláka do krajiny desaťtisíce turistov svojimi jedinečnými atrakciami. Slovinská krajina je posiata malebnými jaskyňami, v ktorých sa nachádza viac ako 6 000 jaskýň, z ktorých 110 je prístupných návštevníkom. Zozbierali sme niekoľko najčarovnejších prírodných útvarov, ktoré si môžete prezrieť.

Jaskyne-Slovinska-(1).jpeg

Jaskynný systém Skočjan

Dramatický jaskynný systém Skočjan je od roku 1986 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je jednou z najnavštevovanejších prírodných atrakcií Slovinska. Nie je to náhoda, pretože sa tu nachádza najširší podzemný kaňon vyhĺbený tečúcou vodou na svete. Vápencový jaskynný systém sa nachádza v Slovinskom raji na juhozápade Slovinska a z Budapešti sa doň dostanete za 5 až 6 hodín. Vďaka gigantickým rozmerom a jedinečným krápnikovým útvarom je Skočjan skutočne unikátny. Jaskynný systém je mimoriadne rozmanitý, s trasami dlhými viac ako 6 km. V najnižšom bode dosahuje hĺbku 223 metrov. Charakterizujú ho obrovské podzemné priestory, z ktorých najväčší je ohromujúci Martelov sál, vysoký 146 m a široký 120 m.

Zaujímavosťou je, že archeologický výskum dokazuje, že jaskyne boli kedysi obývané ľuďmi a oblasť je obývaná už viac ako 5 000 rokov. Predpokladá sa, že jaskynný systém bol miestom náboženských rituálov, kde sa vykonávali obete a kultové obrady. Postupom času sa z tohto útvaru vykopalo množstvo artefaktov, ako napríklad meče, sekery, kliny, fragmenty nádob a predmety, ktoré mohli používať ľudia v dobe bronzovej. Jaskynný systém Skočjan bol sprístupnený verejnosti a turistom v roku 1819, ale úplne preskúmaný bol až v roku 1890. Dnes si návštevníci môžu prejsť polovicu jeho dĺžky, teda približne 3 km. Systém Skočjanských jaskýň je viac ako len jedna jaskyňa. Preto ho možno preskúmať tromi rôznymi prehliadkami: prehliadkou Skočjanskej jaskyne, ktorá je skupinová, "doplnkovou" prehliadkou po rieke Reka, ktorá je tiež skupinová, a prehliadkou náučného chodníka Skočjanskej jaskyne, ktorá je individuálna.

Postojnská jaskyňa

Známa Postojnská jaskyňa, známa aj ako Postojnská stalaktitová jaskyňa a krasový jaskynný systém, sa nachádza pri obci Postojna v juhozápadnom Slovinsku. S dĺžkou takmer 25 000 metrov je druhým najdlhším jaskynným systémom v krajine a jednou z najznámejších turistických lokalít v Slovinsku. Jaskynný systém pozostáva z troch hlavných úrovní, pričom v najnižšej úrovni stále tečie rieka Pivka, takže tu dodnes prebieha aktívna tvorba jaskýň. Jaskyňa bola sprístupnená verejnosti v roku 1819 a odvtedy sa teší mimoriadnej popularite. Okrem početných stalaktitových útvarov a jedinečnej fauny a flóry je jaskyňa pozoruhodná aj prvou jaskynnou železnicou na svete a jedinou podzemnou poštou, ktorá každoročne priláka státisíce turistov.

Zaujímavosťou je, že druhou najznámejšou atrakciou v regióne Postojna je Predjamský hrad, vytesaný do svahu 9 km od jaskyne. Tento malebný, nedobytný a tajomný hrad bol postavený vo výške 123 metrov pred viac ako 800 rokmi. Jeho veľkosť a jedinečná poloha mu priniesli zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Interiér je tak majstrovsky riešený, že niekedy neviete rozoznať, či ste ešte v labyrintoch jaskynného systému alebo v jednej z chodieb hradu.

Jaskyňa Križná

Názov jaskyne je odvodený od kopca nad ňou, Križnej hory, ktorá dostala meno podľa stredovekého kostola Svätého kríža na kopci. Útvar sa nachádza na juhu Slovinska. Doteraz bolo preskúmaných asi 10 km jaskynného systému Križnej, ale jeho celá dĺžka a všetky časti ešte neboli zmapované. Charakterizujú ho jazerá oddelené vápencovými tufovými priehradami, ktorých krištáľovo čisté vody stekajú z planiny Bloke do jaskynného systému a potom sa vracajú na povrch v poliach Cerknice v podobe potoka Steberscica. Križná je najdlhšia doteraz preskúmaná jazerná jaskyňa na svete s 22 jazerami, cez ktoré sa dá preplávať na člne. Jaskyňa má aj ďalšie zaujímavosti. Podľa odborníkov je veľmi nezvyčajné, aby taký dlhý jaskynný systém mal len jeden vchod, ktorý pravdepodobne vznikol zrútením stropu jaskyne. Unikátna je aj fauna jaskynného systému, ktorá je domovom širokej škály živočíšnych druhov. Na viacerých miestach boli v 19. storočí objavené pozostatky jaskynných medveďov, ktoré môžu návštevníci vidieť aj dnes. Križná je štvrtou najbohatšou jaskyňou na svete z hľadiska biodiverzity.

Chráňme poklady

Pri návšteve týchto prírodných lokalít musíme dbať na ich zachovanie v neporušenom stave pre budúce generácie. Preskúmať tieto výnimočné miesta je privilégium, preto je dôležité, aby sa všetci turisti správali k jaskyniam s úctou.

Poďme do Slovinska!

Napriek svojej malej rozlohe je náš západný sused Slovinsko stále veľmi obľúbený medzi turistami. Nie je to, samozrejme, prekvapujúce, pretože táto krajina má všetko, čo si cestovateľ môže priať, nech už sa venuje akejkoľvek voľnočasovej aktivite. Nájdete tu stredomorské slnečné pláže, divokú vysokohorskú krajinu, množstvo prírodných zaujímavostí a kultúrne jedinečné mestá s bohatou históriou. Slovinská krajina čaká na to, aby ste ju preskúmali!

Pred cestou do zahraničia sa vždy pripravte na všetky možné situácie a uistite sa, že máte správne cestovné poistenie!