Horolezectvo stúpa na popularite a čoraz viac a viac ľudí sa mu začne venovať, aj keď predtým nemali s ním žiadne skúsenosti. Aj keď je to teraz populárny šport netreba zabúdať na to, ako veľmi môže byť nebezpečný a život ohrozujúci. Náročnosť vrcholov je rôznorodá, na niektoré sa dá dostať aj obyčajnou prechádzkou, iné zas vyžadujú tvrdú prípravu a skúsenosti. Združenie, ktoré zoskupuje horolezcov sa nazýva Medzinárodná horolezecká asociácia, prostredníctvom nej sa môžeme prihlasovať aj do rôznych súťaží.
Na najvyššej profesionálnej úrovni sa dá otestovať v troch disciplínach, avšak pri lezení na reálne skaly sa najprv musíme venovať náuke o lezení v nebezpečnom teréne a v neposlednej rada aj nabrať prax. Profesionálne vybavenie samé o sebe nestačí ak nedisponujeme dostatočnými skúsenosťami. Aj jediné lezenie nás môže dostať do život ohrozujúcej situácie. Venovanie dostatku času nauČeniu sa správnej lezeckej techniky by sa nemalo podcenovať. Ako nájsť najbezpečnejšiu cestu na vrchol, správne techniky úchytu a správne používanie nástrojov by sme mali vedieť aj o polnoci, keď by nás zobudili. Niekedy nejde o to dostať sa až na vrchol, ale aby cesta tam bola príjemná a plná zábavy. Pri nedostatku skúseností aj výstup na priemernú skalu sa môže zmeniť na nočnú moru.
Pri návšteve lezeckej steny sa môžeme stretnúť s oveľa skúsenejšími horolezcami, ktorí nám určite radi poradia, kde by sme sa mali zlepšiť. Ak sa už cítite pripravený na výstup, nájdite si miesto, ktoré je medzi horolezcami obľúbené na začiatok. Matterhorn vo Švajčiarsku je ako pre amatérov tak aj pre profesionálov. Po celej Európe nájdeme viac takýchto rezortov, vhodných ako pre začiatočníkov tak aj pre profesionálov. V Taliansku je to napr. Mont Blanc. Samozrejme aj pri výstupe na menšie európske hory zažijeme plno zábavy ak vieme čo robíme. Ďalší vhodný vrch je aj Breithorn v Alpách.
Nech sa už vyberieme do ľubovoľnej fascinujúcej destinácie, nezabudnite si uzatvoriť to správne cestovné poistenie na dovolenku bez starostí.