Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.
 

Geocaching


Chcete mať počas svojich výletov do prírody aj iný cieľ, ako len vyjsť na vrchol? Ak odpovedáte áno, tak máme pre vás odpoveď. Geocaching a turistika majú k sebe veľmi blízko, pretože táto skvelá hra vám môže spestriť turistické výlety.

Geocaching-(1).jpeg

Geocaching je hľadanie pokladu, skrýše pomocou GPS-ka. Hľadači takéhoto pokladu si hovoria kešeri. Keška je ukrytá na súradnicami presne určenom mieste. Kedysi sa hľadalo takmer výhradne s pomocou turistickej GPS navigácie, v dnešnej dobe smartfónov vám k hľadaniu stačí priemerný telefón so zabudovaným GPS. 

Začiatky geocachingu

Istý nadšenec v USA na jedno fórum 3. 5. 2000 napísal informáciu, že na súradniciach N 45 17.460 W 122 24.800 ukryl prvú kešku. 4. 5. 2000 túto skrýšu našiel prvý hľadač a základ hry geocaching bol na svete. Postupne sa pridávali s ukrývaním a hľadaním ďalší a ďalší, ktorí pre informácie o keškách a ich polohe vytvorili webovú stránku. Na Slovensku vznikli prvé kešky v lete 2001. Aktuálne ich je na Slovensku asi 17 000 a na celom svete viac ako 3 milióny.

Čo je keška

Keška je alebo by teda mala byť vodeodolná schránka rôznej veľkosti. Každá keška obsahuje zápisník, pero alebo ceruzka a drobné predmety na výmenu, veľmi často to sú hračky z kinder vajíčok. Môžete si niečo zobrať, ale je vhodné vložiť predmet približne rovnakej hodnoty. Každá keška má svoj unikátny GC kód.

Ak vás geocaching oslovil, na internete nájdete množstvo tipov ako začať. Určite však nepochybíte ak navštívite stránku www.geocaching.com a tam si nájdete všetky potrebné informácie.