Cestovanie nie je lacné, preto existuje niekoľko techník, ako znížiť náklady. Mnohí z vás už určite počuli o pojme backpacking, pri ktorom spoznávate svet s minimom - často len s batohom. Stopovanie je bežnou súčasťou tohto štýlu. Mnohí ľudia sa ho obávajú, ale so správnym prístupom a prípravou je to úplne možné.
Prečo stopovať?
Stopovanie nie je najjednoduchší spôsob cestovania. Neoplatí sa k nemu pristupovať ani z hľadiska efektívnosti. Skôr by sme o ňom mali uvažovať ako o životnom štýle. Okrem toho, že je to lacný spôsob cestovania, ponúka mnoho dobrodružstiev. Môžete spoznať nových ľudí, viesť vzrušujúce rozhovory a naučiť sa viacerým užitočným zručnostiam, ako je odolnosť a trpezlivosť. Je to tiež udržateľný spôsob cestovania a môže vám zvýšiť sebavedomie.
Plánovanie, itinerár, stratégia
Prvým a najdôležitejším pravidlom je, že stopovanie nie je všade legálne. Vždy je dobré sa o tom pred cestou informovať. Vo všeobecnosti platí, že je všeobecne zakázané v blízkosti väzníc, na diaľniciach a na priamo prístupových cestách, ale existujú celé krajiny, kde je nelegálne.
Keď už máte svoju trasu, oplatí sa sledovať križovatky a poznačiť si názvy a polohu hlavných ciest a miest medzi nimi, pretože je veľká pravdepodobnosť, že sa do cieľa nedostanete na jeden záťah.
Názory na používanie značiek sa rozchádzajú, vďaka nim síce motoristi hneď vidia cieľ vašej cesty, ale nemusia sa zastaviť, pretože vás môžu doviesť len na určitú vzdialenosť, alebo v prípade, že značka neexistuje, môžete vždy podozrivým postavám povedať, že nejazdíte smerom, ktorým idú.
Najlepšie miesta a spoľahlivá doprava
Najlepšie miesta na stopovanie sú vždy na okraji mesta, kde je väčšia pravdepodobnosť, že nájdete vodičov smerujúcich správnym smerom. Dobrou voľbou sú aj čerpacie stanice a odpočívadlá. Tu môžete osloviť aj ústretovejších motoristov, takže máte väčšie právo rozhodnúť, kto vás vezme.
Pre vašu bezpečnosť
Oplatí sa stopovať radšej vo dvojici ako osamote. Pri každom nastupovaní môžete poslať kamarátovi SMS s evidenčným číslom auta alebo sa dokonca pripraviť s paprikovým sprejom pre prípad núdze. Vždy majte na pamäti, že nemusíte nikam nastupovať. Ak sa vám nepáči osoba, ktorej zastavujete, pokojne jej povedzte, že tým smerom nepôjdete. Stopovanie je však zvyčajne oveľa menej nebezpečné, ako si mnohí ľudia myslia. Zaujmite pozitívny postoj, pripravte si rôzne témy na rozhovor (odkiaľ je osoba, ktorá vás zobrala, ako dlho má auto, či zvyčajne berie stopárov atď.) a užite si dobrodružstvo!
Predtým, ako sa vydáte na cestu, si však nezabudnite uzatvoriť príslušné cestovné poistenie!