​Dobré rady o stravovaní v zahraničí


Pri cestovaní do zahraničia môžete spoznať mnoho rôznych stravovacích zvykov a tradícií. Je dôležité uvedomiť si, čo je na danom mieste normálne a čo sa považuje za neslušné. Nehovorte s plnými ústami, pred pitím si utrite ústa, nehltajte a necukrujte. Uvedené pravidlá sú každému zrejmé, ale bolo by chybou myslieť si, že ak ich budeme dodržiavať, každý na svete nás bude považovať za zdvorilých. Koniec koncov, stravovacie návyky sa môžu v jednotlivých krajinách veľmi líšiť: čo je v jednej krajine slušné, môže byť v inej krajine nevhodné. Preto je dobré si pred cestou overiť etiketu každej krajiny.

Dobre-rady-o-stravovani-v-zahranici-(1).jpegV Indii sa očakáva, že na konci jedla bude váš tanier prázdny, pretože plytvanie sa považuje za neúctivé. V Číne nechajte na tanieri trochu jedla na znak toho, že vám hostiteľ dal dostatok jedla. V európskych krajinách sa chlípanie polievky považuje za nevhodné správanie, ale v Japonsku sa to očakáva, najmä ak vám jedlo chutí. V Anglicku nie je zdvorilé podávať víno z pravej strany stola, iba z ľavej - dôvodom je vraj lodná tradícia. Takisto nie je dobré držať pohár s vínom pred sebou príliš dlho; ak ste si naliali vlastné, podajte ho ďalej, aby si ho mohli vychutnať ostatní. V Taliansku sa cappuccino pije len ráno, pretože popoludní alebo večer je vraj čas, keď je žalúdok plný a na jedlo už nie je miesto. Ak si teda objednáte cappuccino po obede, môžete si rovno napísať na čelo, že ste turista. Existujú pravidlá o používaní paličiek, ako aj nožov, vidličiek a lyžíc, ale na niektorých miestach, napríklad v Indii, sa väčšina jedál pripravuje tak, že sa dajú ľahko jesť holými rukami. Dbajte na to, aby ste sa jedla dotýkali len pravou rukou!

Dávanie prepitného je vždy nepríjemná záležitosť. Hoci sa na väčšine miest očakáva, v niektorých krajinách sa považuje za urážku.
V zahraničí sa oplatí preskúmať miestnu gastronómiu. Vychutnajte si špeciálne chute!

Ak chcete z dovolenky vyťažiť čo najviac, nenechajte to na náhodu! Uzatvorte si s nami cestovné poistenie!