Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.
 

​Čo nejesť pred letom?


Počas letu máme často problémy so žalúdkom, mnohí cestujúci pociťujú nevoľnosť, nadúvanie a nevoľnosť. Radi by sme urobili čokoľvek, aby sme sa týmto nepríjemným zážitkom vyhli. Čo presne však môžeme urobiť?

Co-nejest-pred-letom-(1).jpegMožno je lepšie sa spýtať: čo nerobiť? Koniec koncov, existuje veľa potravín, ktoré nie je najlepšie jesť pred letom. Prvými zakázanými potravinami sú strukoviny, napríklad fazuľa a šošovica, ktoré zvyčajne spôsobujú nadúvanie, a to nie je počas letu to najlepšie. Podobný účinok na tráviaci systém má aj krížovitá zelenina, ako je brokolica a karfiol, ktorým by ste sa mali pred cestou vyhnúť. V tomto ročnom období sa tiež neodporúča konzumovať mliečne výrobky, perlivé nápoje a ovocné cukry.

Vyhýbať by ste sa mali aj mastným jedlám vyprážaným na oleji a jedlám rýchleho občerstvenia, pretože mastné kyseliny v týchto potravinách spôsobujú nielen pálenie záhy a nevoľnosť, ale obzvlášť nebezpečný je ich vazokonstrikčný účinok, ktorý spôsobuje aj zmeny tlaku a dokonca trombózu.

Neodporúča sa ani žuť žuvačky bez cukru, ktoré prekvapivo tiež môžu spôsobiť nadúvanie, pretože neprirodzené látky, ktoré obsahujú, telo oveľa ťažšie spracúva. Samozrejme, je samozrejmé, že žuvačky by sa nemali prehĺtať, pretože môžu byť škodlivé pre tráviaci systém. To však neznamená, že by ste počas štartu nemali žuvačku vôbec žuť, aby ste sa vyhli zapchatiu uší, môžete to robiť, len nie počas celej cesty a nezabudnite ju po skončení vypľuť!

Taktiež si uvedomte, že zápach niektorých potravín sa nemusí odstrániť čistením zubov, napríklad cesnaku, ktorého zložky sa dostávajú nielen do krvného obehu, ale aj do pľúc, čo spôsobuje jeho zápach cez póry, takže naši spolucestujúci nám budú určite vďační, ak pred cestou nebudeme jesť cesnak.

Mylná je aj predstava, že alkohol pomáha upokojiť podráždený žalúdok, že síce pôsobí dezinfekčne a dočasne upokojuje škvŕkajúci žalúdok, ale odoberá z nášho tela tekutiny, čo niekoľko kilometrov nad zemou určite nie je vhodné. Preto ak si pred dlhým letom alebo počas neho dáte pohárik alebo dva na upokojenie nervov a žalúdka, nezabudnite vypiť aspoň toľko vody, aby ste sa vyhli dehydratácii.

Jednej veci by ste sa však pred cestou nikdy nemali vyhýbať, a to uzavretiu cestovného poistenia, aby ste sa pri cestovaní nemuseli obávať dodatočných nákladov.

[Error loading the WebPart 'AA_FAQArticle' of type 'AA-FAQArticle']
[Error loading the WebPart 'AA_StructuredData_Article' of type 'AA-StructuredData-Article']