Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.
 

​​Cestovanie za účelom vzdelávania


V súčasnej dobe sa stále viac mladých ľudí rozhoduje stráviť časť alebo celé svoje vzdelanie v zahraničí, či už v rámci Európy, alebo na inom kontinente. Aké sú však výhody študijnej cesty do zahraničia a na čo by ste si mali dať pred ňou a počas nej pozor?

Cestovanie-za-ucelom-vzdelavania-(1).jpg

Výhody štúdia v zahraničí

Mnoho ľudí sa rozhoduje pre štúdium v zahraničí, pretože rastie dopyt po tom, aby v mladosti spoznali svet a zažili čo najviac. Štúdium v zahraničí je skvelým spôsobom, ako spoznať nové krajiny, nové perspektívy, nové zvyky a nové kultúry. Jeho výhodou je aj to, že vám umožní objavovať nové prírodné divy, múzeá a pamiatky, keď deň po dni postupne spoznávate hostiteľskú krajinu.

Mnoho študentov, ktorí sa rozhodnú študovať v zahraničí, opúšťajú domov prvýkrát, takže keď prídu do novej hostiteľskej krajiny, sú okamžite fascinovaní odlišnými kultúrnymi perspektívami, novými jedlami, zvykmi, tradíciami a spoločenskou atmosférou a majú možnosť byť svedkami úplne nového spôsobu života.

Pri niekoľkomesačnom alebo dokonca niekoľkoročnom štúdiu v zahraničí navyše nie ste obmedzení na cestovanie iba v rámci krajiny, kde študujete a žijete, pretože môžete ľahko spoznávať aj susedné krajiny! Ak napríklad študujete vo Francúzsku, môžete cestovať do rôznych častí Európy, vrátane Londýna, Barcelony alebo Ríma.

Ďalším dôvodom, prečo uvažovať o štúdiu v zahraničí, je možnosť získať iný štýl vzdelávania. Ak sa zapíšete do študijného programu v zahraničí, budete mať možnosť spoznať vybraný odbor z tej stránky, ktorú ste doma možno nezažili. Nahliadnutie do vzdelávacieho systému hostiteľskej krajiny je skvelým spôsobom, ako skutočne spoznať a pochopiť ľudí, ich tradície a kultúru. Vzdelávanie je nepochybne základom každého študijného výjazdu do zahraničia, takže výber správnej školy je veľmi dôležitým faktorom.

Je pravdepodobné, že jedným z hlavných lákadiel štúdia v zahraničí je možnosť naučiť sa cudzí jazyk. Štúdium v zahraničí vám dáva príležitosť plne sa ponoriť do nového jazyka a nie je lepší spôsob, ako sa učiť, než si vyskúšať obraty, výrazy a výslovnosť, s ktorými sa stretávate a ktoré si osvojujete v každodennom živote. Okrem toho hostiteľská univerzita pravdepodobne ponúka jazykové kurzy, ktoré zahraničným študentom poskytnú formálnejšiu jazykovú prípravu.

Mnoho študentov sa po absolvovaní zahraničného študijného programu vracia domov a odváža si so sebou kultúru, jazykové znalosti, výsledky skvelého vzdelania a chuť učiť sa. Nie je potrebné dodávať, že to všetko je pre budúcich zamestnávateľov veľmi atraktívne. Mnoho študentov však zistí, že si hostiteľskú krajinu natoľko obľúbili, že sa rozhodnú hľadať si v nej prácu, av takom prípade sa miestne vzdelanie ukáže ako veľmi cenné aj v tejto krajine.

Jednou z najväčších výhod štúdia v zahraničí je možnosť získať nových priateľov na celý život z rôznych prostredí. Pri štúdiu v zahraničí budete chodiť do triedy a bývať so študentmi z hostiteľskej krajiny. To vám dáva príležitosť skutočne spoznať svojich spolužiakov a nadviazať s nimi trvalé vzťahy. Je preto dobré udržiavať kontakty so svojimi zahraničnými priateľmi aj po skončení zahraničného študijného programu. Okrem toho, že títo priatelia upevňujú osobné vzťahy, môžu byť dôležitým faktorom pre nadviazanie kontaktov v neskoršom živote alebo kariére.

Tipy pre štúdium v zahraničí

Naučiť sa vopred pozdravy a úvodné otázky môže byť výhodou pri nadväzovaní kontaktov, rovnako ako niektoré funkčné otázky, ktoré môžu uľahčiť každodenný život a prvé dni menej stresujúce. Pred odchodom by sme tiež mali preskúmať miestne podmienky, zákony, právny systém, počasie a kultúru danej krajiny, aby sme neboli prekvapení a nedostali sa do problémov kvôli tomu, že nevieme, čo robíme.

Registrácia študijnej cesty do zahraničia informuje miestne veľvyslanectvo o tom, že ste v zahraničí, a pomôže vám v prípade núdze doma alebo v navštívenej krajine. Okrem toho sú jedným z najväčších stresorov, ktoré vás môžu počas dlhodobého pobytu v zahraničí stretnúť, problémy s bankou. Nezabudnite svoju banku vopred informovať o tom, že budete v zahraničí, a uveďte konkrétne dátumy a podrobnosti o tom, kedy a kde budete v zahraničí zdržiavať, aby nezistila podozrivú aktivitu na vašom bankovom účte a nemuseli ste čeliť náhlemu odmietnutiu vašej debetnej alebo kreditnej karty.

Nikdy nenechávajte papierovanie na poslednú chvíľu, pokiaľ si nechcete privodiť bolesť hlavy! Pred odchodom sa opýtajte svojho študijného poradcu, lektorov alebo známych, ktorí už v zahraničí študovali, čo sa od vás v prípravnej fáze očakáva. Medzi najdôležitejšie veci, ktoré musíte pred odchodom urobiť, patrí zdravotné poistenie, zostavenie rozpočtu, zabezpečenie ubytovania a transferu z letiska.

Ďalšou radou je zaobstarať si kópie cestovných dokladov a dokladov totožnosti a vziať si ich so sebou oddelene od originálov. Po príchode si originály uložte na bezpečnom mieste v novom domove a kópie si vezmite so sebou, aby ste nestratili originálne doklady.

Ak chcete rozumne hospodáriť s rozpočtom, sledujte, ako sa stravujú a nakupujú miestni obyvatelia. Vyhnite sa tomu, aby ste za služby a dopravu platili viac, než by ste mali. Spýtajte sa svojich spolužiakov, učiteľov alebo hostiteľskej rodiny, aké sú miestne ceny, aby ste ich mohli porovnať s cenou uvedenou v ponuke, ak k tomu dôjde. Pokiaľ to vaše vízum umožňuje, môžete si počas štúdia pribrať aj brigádu, aby ste si nemuseli robiť starosti s financiami!

Dlhodobý pobyt v zahraničí a mimo domova môže spôsobovať veľké obavy. Finančná strata v dôsledku prípadnej nehody alebo škody by nemala byť jednou z nich! Vždy si pred odchodom zaistite cestovné poistenie, aby ste si s tým už nemuseli robiť starosti!