​Cestovanie vlakom


Dlhšie cesty vlakom v nás vždy zanechávajú nostalgiu, nech už ideme kamkoľvek. Keď ste na dovolenke v zahraničí, využite vlak - je to nielen lacnejšie, ale aj oveľa pohodlnejšie ako lietanie. Tu je niekoľko vecí, na ktoré si treba dávať pozor pri cestovaní vlakom počas európskej cesty.

Cestovanie-vlakom-(1).jpeg

Výhody a nevýhody

Cestovanie vlakom znamená, že môžete vidieť oveľa väčšiu časť krajiny, ako keby ste cestovali autom, pretože vlaky nevyžadujú navigáciu ani sledovanie dopravných značiek. Železničné trate sú často v blízkosti ciest, ale často vedú po trasách, kde nie je automobilová doprava, čo cestujúcim umožňuje vidieť časti krajiny, ktoré by inak nevideli.

Cestovanie vlakom môže byť aj cenovo výhodné, ak si vyberiete cestu cez noc, pretože môžete ušetriť na nákladoch na ubytovanie. Môže to byť aj vynikajúca možnosť na spontánne výlety, pretože na rozdiel od letov si vlaky nemusíte vopred rezervovať, stačí sa na stanici rozhodnúť, kam pôjdete, a potom si kúpiť lístok.

Nemusíte sa tiež obávať o svoju batožinu, pretože vlaky nemajú žiadne obmedzenia týkajúce sa veľkosti alebo obsahu a je oveľa jednoduchšie ju uložiť. Ďalšou výhodou je, že väčšina železničných staníc sa nachádza v centre mesta, takže nemusíte tráviť ďalší čas a míňať peniaze na cestu z letiska do mesta.

Treba však poznamenať, že vlak v žiadnom prípade nie je najrýchlejší spôsob cestovania, pretože po ceste má niekoľko zastávok, a hoci existujú superrýchle vlaky, staršie modely nejazdia tak rýchlo, ako by ste si mohli myslieť. Okrem toho často dochádza k štrajkom na železnici, na ktoré by ste pred cestou nepomysleli, hoci sa oplatí informovať sa z miestnych zdrojov, ak nechcete stráviť noc na stanici. 

Dobré rady pred, počas a po ceste vlakom

Na väčších staniciach sa v budove nachádza najmenej 20 nástupíšť, z ktorých vlaky prichádzajú a odchádzajú, ale existujú aj priechodné stanice, ktoré majú len niekoľko nástupíšť. Jedno je isté: vždy bude k dispozícii aspoň jedno okienko s pokladnicou a v dobrom prípade aspoň jeden automat na lístky. Ak sa chystáte prekročiť hranice, je dôležité vždy prísť a kúpiť si lístok aspoň 40 minút pred odchodom, pretože sa môže stať, že budete musieť prejsť colnou kontrolou.

Všetky vlakové vozne majú zvyčajne na jednom konci priestor na odkladanie väčších batožín a nad hlavami cestujúcich sa nachádzajú aj koše na menšie predmety a tašky veľkosti príručnej batožiny. Ak nechcete stratiť batožinu z dohľadu, snažte sa ju umiestniť do horných priehradiek, ale ak sa vám tam nezmestí, dajte si ju pod sedadlo, aby vám neprekážala.

Väčšina diaľkových vlakov má jedálenský vozeň, ktorý môžu navštíviť všetci cestujúci bez ohľadu na triedu lístka. Kvalita a ceny sa líšia, preto sa väčšina ľudí pripravuje na cestu vlakom s vopred zabaleným jedlom a nápojmi. Ak je to možné, mali by sme si tiež vopred nakúpiť, pretože nie všetky stanice majú vhodné stravovacie zariadenia.
Vo vlaku sa nachádzajú toalety, zvyčajne jedna na každý vagón. Je dobré vziať si so sebou vreckovky pre prípad, že by vám došiel toaletný papier - najmä v diaľkových vlakoch, pretože nie vždy kontrolujú zásoby počas cesty.

Najlepšie európske železničné trasy

Každá cesta je iná, preto si vždy urobíme domácu úlohu, aby sme zistili, či je cestovanie vlakom naozaj najlepší spôsob cestovania. Niektoré cesty vlakom v Európe sú medzi cestovateľmi neuveriteľne obľúbené - buď preto, že je to najlepší spôsob, ako sa dostať z jedného miesta na druhé, alebo niekedy preto, že ide o ikonický cestovateľský zážitok, ktorý si nemožno nechať ujsť. Tu je niekoľko príkladov týchto nádherných a obľúbených ciest vlakom.

Cestovanie expresom pod Lamanšským prielivom je pomerne jedinečný cestovateľský zážitok: 450-kilometrová cesta medzi Londýnom a Parížom trvá približne 2,25 hodiny.

Španielskym vysokorýchlostným vlakom AVE trvá cesta z Madridu do Barcelony dlhá 608 kilometrov a prekoná ju za približne 2,5 hodiny. Regionálne vlaky prekonajú rovnakú vzdialenosť za takmer deväť hodín, takže tento rýchlovlak je zvyčajne najlepšou voľbou.

Caledonian Sleeper medzi Londýnom a Edinburgom, hoci nejde o Bradavický expres, je pravdepodobne najluxusnejší vlak spájajúci Londýn so Škótskom. Cesta z Londýna do Edinburghu dlhá 630 kilometrov trvá štandardným vlakom menej ako 4,5 hodiny, ale vďaka približne 7-hodinovej nočnej ceste vlakom Caledonian Sleeper môžete ušetriť náklady na noc v hoteli a vychutnať si špičkový zážitok z jazdy vlakom.

Švajčiarske scenérie môžu byť celkom úchvatné a niektoré cesty vlakom to plne využívajú. Ľadovcový expres sa plazí naprieč Alpami zo Zermattu do Svätého Mórica a zaberie približne osem hodín, pričom prekoná niečo vyše 290 kilometrov. Táto cesta nie je o rýchlosti, ale o veľkolepej scenérii a pokojnom rozjímaní.

Ak sa nechystáte ďaleko, vysokorýchlostné vlaky RailJet prekonajú 240 kilometrov z Budapešti do Viedne za tri hodiny, ale ak chcete po ceste vidieť viac, môžete sa rozhodnúť pre pomalšie, miestne vlaky. Cesta sa tak predĺži na približne 4 hodiny a cestou sa vám naskytne oveľa viac nádherných scenérií.

Pri cestovaní vlakom do zahraničia nezabúdajte na svoju bezpečnosť! Vždy si uzatvorte cestovné poistenie, aby ste mali pokoj, nech už cestujete kamkoľvek!