Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.
 

Cestovanie do exotických krajín


 

Cestujete do exotickej krajiny? Slnko, teplo, more a krásna príroda. Nemali by ste však zabúdať ani na klimatické zmeny a nebezpečenstvo infekčných chorôb. Príprava by sa mala začať ešte pred odchodom - navštívte špecializované zdravotné stredisko a poraďte sa s lekárom o odporúčaných preventívnych opatreniach.
Cestovanie-do-exotickych-krajin-(1).jpeg

Niekoľko tipov na ochranu vášho zdravia

  • Dbajte na kvalitu vody, ktorú používate na pitie, umývanie zubov a tváre. Pri varení vodu varte pri teplote 100 °C aspoň 5 minút. Jednorazový, krátky var nestačí.

  • Do nápoja si nedávajte ľad. Voda, z ktorej sa vyrába, často nie je kvalitná a mráz nezabíja patogény, ktoré šíria infekčné choroby.

  • Dbajte na správny ohrev potravín.

  • Vyhnite sa konzumácii surových a nedovarených rýb, kôrovcov a podobných pochutín.

  • Vyhýbajte sa konzumácii zeleniny a ovocia, ktoré nemôžete dôkladne umyť alebo ošúpať. Na ich umývanie používajte len vodu, ktorá nie je zdraviu škodlivá.

  • Nekonzumujte mliečne výrobky, pokiaľ nejde o nezdravé, pasterizované, pravé mliečne výrobky.

  • Vyhnite sa pitiu doma pripravených alkoholických nápojov.

Hnačka

Hnačka je jedným z najčastejších ochorení, najmä pri cestovaní v trópoch a subtrópoch. Pri použití liekov z cestovnej lekárničky zvyčajne ustúpi do 2 - 3 dní, ale často trvá len 1 deň. Hnačku môžu spôsobovať baktérie, bakteriálne toxíny, prvoky, vírusy, ale môže sa objaviť aj pri konzumácii niektorých preháňavých potravín alebo príliš chladných nápojov. Ak hnačku sprevádza horúčka, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Ak je silná hnačka sprevádzaná príznakmi vracania a rýchlej straty tekutín (zrýchlený alebo dokonca vymiznutý pulz, vráskavá pokožka, zapadnuté oči, suché sliznice, neuhasiteľný smäd a zmena hlasu), tiež okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Stratu soli a vody doplňte rozpustením obsahu ústneho rehydratačného vrecka, ktoré sa predáva v originálnom balení v lekárňach a je určené pre deti a dospelých a je na ňom uvedené dávkovanie.

Hepatitída A

Inkubačná doba ochorenia je 15-50 dní, takže príznaky sa môžu objaviť aj po návrate domov. Ochorenie spôsobuje vírus, ktorý sa šíri kontaminovanou vodou, potravinami alebo špinavými rukami. Účinnou ochranou proti tomuto ochoreniu je očkovanie spolu so základnými hygienickými pravidlami.

Malária

Najdôležitejším prostriedkom prevencie malárie je ochrana pred komármi prenášajúcimi maláriu. Ďalšiu ochranu poskytuje užívanie profylaxie - preventívnych liekov na zníženie rizika nákazy. O vhodnom lieku pre vás by ste sa mali poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Ak sa u vás po návrate domov objaví horúčka, nezabudnite informovať svojho lekára, že ste boli v oblasti nakazenej maláriou.

Slnečné žiarenie

Používajte opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom, slnečné okuliare, ktoré chránia pred UV žiarením, a pokrývku hlavy na ochranu pred slnečným žiarením. Uistite sa, že nosíte vhodné oblečenie z prírodných materiálov - bavlna, ľan alebo kombinácia prírodných a umelých tkanín.

Osobitnú pozornosť venujte výberu vhodnej obuvi z prírodných materiálov, ktorá dobre vetrá a poskytuje ochranu pred poranením, pomliaždením a lokálnym napadnutím parazitmi.

Kúpanie

Pri kúpaní v mori používajte obuv, ktorá poskytuje ochranu proti ostrým predmetom a morským živočíchom (napr. morským ježkom). Pri kúpaní nepreceňujte svoje sily a dbajte na upozornenia na nebezpečné situácie, ako sú napríklad silné vlny.

V niektorých krajinách existuje aj riziko nákazy krvnými hlístami (schistosomóza, bilharzióza). Medzihostiteľmi tohto ochorenia sú niektoré druhy sladkovodných slimákov, preto sa nikdy neplavte v riekach, jazerách alebo neregulovaných bazénoch, kde sa tieto slimáky môžu vyskytovať.

Zvieratá

Vyhýbajte sa kontaktu s neznámymi zvieratami, ktoré by vás mohli nakaziť besnotou alebo inými infekčnými chorobami.

V niektorých oblastiach existuje riziko uštipnutia jedovatými hadmi. Preto venujte tomuto nebezpečenstvu zvýšenú pozornosť, najmä pri prejazde neprehľadnými, krovinatými oblasťami. Chráňte si nohy vhodnou obuvou.

Uštipnutie hmyzom

Používajte repelenty proti hmyzu a iným článkonožcom. Tie sú k dispozícii v lekárňach spolu s návodom na použitie. Repelenty proti hmyzu a článkonožcom (insekticídy) si môžete kúpiť aj v lekárňach alebo drogériách. Pred uštipnutím hmyzom sa môžete chrániť umiestnením sieťok proti hmyzu na okenice okien a počas spánku používaním sietí proti komárom napustených repelentmi.

Večer sa zdržiavajte vonku čo najmenej. Ak musíte ísť von, zakryte si väčšinu tela tmavým oblečením, ktoré nepriťahuje komáre. Odporúča sa vybrať si miesto na spanie vzdialené aspoň 2 km od vodných plôch, ktoré slúžia ako liahnisko komárov.