<-->> >
 

​Cestovanie bez pasu


Ešte pred niekoľkými rokmi ste potrebovali cestovný pas, aby ste sa dostali kamkoľvek cez hranice, ale teraz sa do mnohých európskych krajín dostanete aj bez neho - stačí si vziať občiansky preukaz. Po vytvorení Európskej únie, ak chcete cestovať v rámci EÚ a schengenského priestoru, stačí mať vo vrecku občiansky preukaz.

Cestovanie-bez-pasu-(1).jpegAk sa však chystáte do oblasti mimo týchto hraníc, musíte si zabezpečiť platný cestovný pas. Ak plánujete dlhšiu cestu s viacerými hraničnými priechodmi, skontrolujte každú krajinu, cez ktorú prechádzate, pretože cieľová krajina nemusí vyžadovať cestovný pas, ale niektorá z krajín medzi nimi môže. Niektoré krajiny vyžadujú okrem cestovného pasu aj víza na základe dohody medzi krajinou odchodu a cieľovou krajinou, mnohé krajiny od tejto požiadavky upúšťajú.

Pred odchodom je však dôležité overiť si, či krajina, do ktorej cestujete, vyžaduje víza. Ak to prehliadnete, ľahko sa môže stať, že o cestu prídete. O víza by sa malo žiadať podľa typu cesty: letiskové tranzitné víza, tranzitné víza, krátkodobé vstupné víza, pobytové víza.

Okrem dokladov je dôležité vybrať si aj správne cestovné poistenie!