Ekologické cestovanie


Pri cestovaní by sme mali mať na mysli aj ochranu prírody, čiže udržateľné cestovanie. Pomôže tým udržať planétu životaschopnú aj pre ďalšie generácie. Ak budeme mať pri našich potulkách po svete na pamäti zopár maličkostí, ochránime tým životné prostredie vo veľkej miere. Vyskúšajte naše jednoduché a pritom skvelé tipy na udržateľnú dovolenku.

Prvou vecou by malo byť vždy zváženie či je nevyhnutné využiť na dopravu letecké spoločnosti, pretože ich obrovské emisie oxidu uhličitého majú závažný negatívny vplyv na planétu Zem. Lepšími alternatívami sú vlaky alebo autobusy, kde negatívny ekologický dopad na planétu nie je až taký vysoký. Pri preprave v meste je lepšie vyhnúť sa užívaniu auta na kratšie vzdialenosti. Každe európske mesto ma vybudovanú autobusovu alebo električkovú sieť, ktorá ma rozhodne menší dopad na prírodu. Na dovolenke by sme mali preferovať prechádzky, tým pádom si môžeme aj lepšie vychutnať dovolenkovú destináciu. Ak chceme chceme zlepšiť aj svoj zdravotný stav, mali by sme využívať bicykel.

Správať sa podľa ideológie zero waste pri návšteve krajiny tiež nie je na škodu. Obmedzenie používania jednorazových plastov ako sú napr. plastové tašky, plastový príbor a slamky, to vŠetko spadá pod ideológiu zero waste. Vyhadzovanie plastového odpadu len do smetnyćh košov na to určených a nie hocikde do prírody, tiež prispieva malým kúskom k ochrane prírody. 

Počas celej dovolenky sa vyhnite konzumácii dovezených potravín a stavte na miestnu zeleninu a ovocie. Nakupujte len ručne vyrábané predmety.

Opaľovacie krémy a oleje patria k najviac škodlivým látkam pre prírodné vody. Jeho zložky poškodzujú vodné živočíchy a aj vodné rastliny. Mnohé krajiny už zakázali používanie týchto produktov. Radšej používajme produkty z prírodných materiálov.

V niektorých krajinách ako je Island alebo Nový Zéland musia turisti zložiť takzvané ochranárske prísahy. Svojim podpisom turisti potvrdzujú záväzok, že budú dodržiavať ekologické hodnoty a čo najviac šetrne.

Na záver nezabudnite uzavrieť kvalitné cestovné poistenie.