Užitočné tipy na zimnú dovolenku


O skutočne nezabudnuteľný zážitok sa môže postarať dobre organizovaná zimná dovolenka. Mnoho ľudí sa nevie dočkať začiatku zimy, kde konečne si môžu vychutnať krásne zasnežené hory, zažiť idylku pri lyžovaní. Objaviť čaro zimnej tváre krajiny sa jednoducho oplatí. Rôzne zimné destinácie ponúkajú širokú škálu zimných športov a to lyžovanie, bežkovanie, turistiku alebo v neposlednom rade wellness. Príprave na zimnú dovolenku by sme mali venovať rovnakú starostlivosť ako tej letnej. Detaily pri výbere zimnej dovolenky by sa nemali podceňovať.

Najdôležitejším detailom je rozhodne ochrana pred chladom zimných období. To by sme mali docieliť výberom kvalitného teplého oblečenia a obuvi. Dôraz by sme mali klásť na viac vrstiev oblečenia. Netreba zabúdať ani na ochranu končatín, čiapka, rukavice a šál by mali byť základnou súčasťou nášho zimneho outfitu. Najviac ohrozenými oblasťami na prechladnutie sú hlava, hrdlo a prsty. Na rýchle zohriatie je vhodný aj čaj, ktorý v termoske vydrží zopár hodín.  

Pri aktívnom zimnom športovaní by sme nemali zabúdať ani na správnu výstroj a ochranné pomôcky, ktoré prispievajú k väčšej bezpečnosti. Prilby sú povinnou súčasťou zimného výstroja, ďalej je to takzvaná korytnačka, ktorá pomáha chrániť chrbticu. Nemali by sme podceňovať ani zradné slnečné lúče, ktoré sa odrážajú od snežnej pokrývky krajiny. Na ochranu pred nimi by sme mali použiť ochranný krém s vysokým faktorom proti slnečnému žiareniu. Mimoriadne dôležité pre ochranu očí sú lyžiarske slnečné okuliare .

Ak si dopredu nájdeme číslo núdzových liniek, číslo do poisťovne ale aj na zákaznickú linku do banky, môžeme sa vyhnúť mnohým nepríjemnostiam. Pri ceste autom by sme si mali do auta nachystať snehové reťaze, rezervné koleso, zabúdať by sme nemali ani na reflexnú vestu a lekárničku. Samozrejmosťou by malo byť aj pravidelné servisovanie vozidla, kde kontrolujú a poprípade doplnia prevádzkové tekutiny.

Posledným krokom dobrej prípravy na zimnú dovolenku by malo byť uzatvorenie cestovného poistenia, ktoré neraz pomôže pri riešení nepríjemností.