To najlepšie z Európy


Neviete kam ďalej na dovolenku? Objavte tie “naj” miesta Európy, ktoré vám dajú zážitky na celý život. Na výber sa núka množstvo destinácií a výber je už len na vás.

Najväčšie jazero Európy

Ladoga, sladkovodné jazero, nachádzajúce sa na území Ruska. Plocha jazera je približne 17,6 tisíc kilometrov štvorcových. Jazero patrí tiež k 15 najväčším zásobníkom sladkovodnej vody na Zemi.

 

Najdlhšia rieka Európy

Najdlhšia rieka Európy je Volga, ktorá pramení v Rusku a vlieva sa do Kaspického mora. Rieka sa delí na 3 časti na hornú Volgu, strednú Volgu a dolnú Volgu.

 

Najvyšší bod Európy

So svojou výškou 5642 metrov je Elbrus najvyšším bodom Európy. Patrí do pohoria Kaukaz. Nachádza sa asi 40 km juhozápadne od mesta Kislovodsk blízko hraníc s Gruzínskom. Je to neaktívny stratovulkán.

 

Najjužnejší bod Európy

Punta de Tarifa je najjužnejším bodom európskeho kontinentu, ktorý sa nachádza v Španielsku. Jedno pobrežie obmýva Atlantický oceán a druhé Stredozemné more. Vďaka svojej polohe má podnebie rovnaké ako severné krajiny Afriky.

 

Najsevernejší bod Európy

Mys Nordkinn je nórska pevnina a aj najsevernejším bodom Európy, nachádza sa na polostrove Nordkyn. Cesta na poloostrov je možná len 23-kilometrovov celodennou túrou z mestečka Meham.

 

Najvýchodnejší bod Európy

Mys Zelaniya v Rusku, najvýchodnejší bod Európy, nachádzajúci sa na Severnom ostrove. Je to 28 metrov vysoký útes, spojený s brehom nízkou šijou. V skutočnosti je to náhorná plošina. Útes je tvorený zo svetlého pieskovca.

 

Najzápadnejší bod Európy

Cabo da Roca je najzápadnejším bodom Európy, je to skalný mys, ktorý sa nachádza v Portugalsku. Vzdialený je len 40 km od hlavného mesta Portugalska. Na vrchole skalného výbežku sa týči ikonický maják. Mys sa rozprestiera na pohorí Sintra, turistom sa odtiaľ naskytuje úžasný výhľad na more.

 

Nech sa už vyberieme do ľubovoľnej fascinujúcej destinácie, nezabudnite si uzatvoriť to správne cestovné poistenie na dovolenku bez starostí.