Púšť Gobi


Púšť Gobi sa nachádza medzi severnou Čínou a južným Mongolskom, radí sa k jednej z veľkých púští Ázie. Za vznikom púšte stojí vplyv pohoria Himaláje, ktoré zachytá vetry a tým aj ďaždové mraky. To zabraňuje tvorbe zrážok a tak sa púšť dá nazvať aj dažďovou tieňovou púšťou. Povrch púšte tvoria väčšinou skalné polia, kaňony, polopúšte, mesačné hory a slané jazerá. Len 3 percentá povrchu tvorí piesok. V minulosti to bolo ale úplne inak, povrch pokrývala bujna vegetácia, množstvo živočíchov, ľudské osady o čom svedčia aj tisíce rokov staré kresby a pozostatky dávnych osád.

Miesto je plné historických udalostí ako napríklad viedli tadiaľto čínske vojnové cesty Hunov, ale aj karavany Hodvábnej cesty. Dejiny Mongolskej ríše sú tiež späté s púšťou Gobi. Žili tu po tisícky rokov kočovníci, ktorí sa naučili odolať extrémnym podmienkam. Striedaniu teploty s veľkými výkyvmi. Mnoho maďarských bádateľov si myslelo, že objavia domovinu predkov v týchto krajoch.

Klímu púšte tvori v podstate kontinentálne podnebie, ktoré sa vyznačuje teplotnými extrémami. Počas zimy je podnebie veľmi chladné, teplota môže klesnúť aj na mínus 40 stupňov a v lete sa zase môže vyšplhať teplota vzduchu až na plus 30 stupňov.

Marco Polo sa navždy zapíše do dejín púšte Gobi, keďže počas cesty v roku 1272-1273 do Pekingu prešiel cez južnú časť púšte. Správy z regiónu priniesol po Marcovi Polovi aj jezuitský mních Jean-Francois Gerbillon.

Tradičný obyvatelia polopúští Nomádi, žijú prevažne v jurtách. Teplotným výkyvom sa prispôsobili a vedia ako sa majú pripraviť na neresti nehostinnej púšťe Gobi. Ako tepelné palivo na vykurovanie využívajú kravský trus, borovicové drevo. Vykurovanie sa využíva aj počas nocí v lete, kedy teploty extrémne klesajú.

Množstvo zaujímavosti, ktoré púšt Gobi ponúka určite stojí za návštevu ak obľubujete aj trošku viac extrémne dovolenky.

Nech sa už vyberieme do ľubovoľnej fascinujúcej destinácie, nezabudnite si uzatvoriť to správne cestovné poistenie na dovolenku bez starostí.