Najväčšie jazero Európy


Voda je jedným z množstva pokladov Európy, preto sa vyskytuje v rôznych podobách. Poďme spoločne odhaliť najväčšie jazero Európy a krásy, ktoré sa nachádzajú v jeho okolí.

Ladožské jazero, najväčšie sladkovodné jazero Európy, sa nachádza v Rusku presnejšie v jeho severozápadnej časti. Rozloha jazera je 17 891 km² a to z neho robí 14. najväčšie jazero sveta. So svojou šírkou 83 km a dĺžkou 219 km pri hĺbke 51 metrov je viac ako dostatočným zásobníkom sladkovodnej vody pre Európu. V jazere pramení 35 menších riek, z ktorých najväčšie sú Svir, Vuoksa a Volkhov.

Pri brehoch Ladožského jazera sa nachádza pomerne dosť miest ako sú Priozersk, Novaja Ladoga, Sortavala, Pitkyaranta, Lakhdenpohja a Shlisselburg, najväčšiemu náporu turistov čelia mestá Novaja Ladoga a Priozersk. Množstvo prírodných pokladov, historických pamiatok a národných parkov sa ponúka návštevníkom, ktorí zavítali k brehom Ladožského jazera. Pri preskúmaní pamätnej „Cesty životom“ a zeleného pása popri pevnostných miest sa necháme vniest do histórie miest postavených na brehoch jazera. 

 Okolie jazera sa počas druhej svetovej vojny stalo na 3 roky dejiskom bojov medzi Fínskou armádou a Wermachtom. V zimnom období sa zamrznuté jazero používalo na zásobovanie Leningradu a evakuáciu obyvateľov, z toho je odvodený názov „Cesta života“.

Jazero je obklopené 660 ostrovmi. Súostrovie Valaam a skalné ostrovy ako Kilpola a Konevets sa nachádzajú prevažne v severozápadnej časti jazera. Z jazera odteká rieka Neva a to do Fínskeho zálivu. Až 85% jazernej vody pochádza z prítokov riek.

Ak sa už rozhodnete navštíviť ktorúkoľvek fascinujúcu destináciu nezabudnite uzavrieť to správne cestovné poistenie na cestu bez starostí.