Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.
 

​​Časové pásma


Vedeli ste, že na Zemi existujú tri dni v rovnaký čas? A to stále? Je to preto, že planéta je rozdelená do časových pásiem podľa zemepisnej dĺžky, medzi ktorými je rozdiel 26 hodín. Napríklad na niektorých miestach je "včerajšia" noc, na väčšine miest je "dnes" a na iných je "zajtra" jedna hodina ráno. To však nie je jediný dôvod, prečo sú časové pásma zvláštne.

Casove-pasma-(1).jpgČasové pásmo je oblasť zemského povrchu, kde prístroje na meranie času ukazujú rovnaký čas, tj rovnaký čas sa ukazuje v pásmovom čase, ktorý nemožno zamieňať s miestnym časom, ktorý je určený zemepisnou dĺžkou danej oblasti. Každé časové pásmo má byť vymedzené kruhmi zemepisnej dĺžky, v skutočnosti sú však z technických a vnútorných dôvodov zladené s hranicami štátov. V dávnych dobách ľudia používali miestny čas vo vzťahu k polohe Slnka na poludnie, ktorá sa líšila od osady k osade. S tým, ako sa zrýchľovala doprava a zdokonaľovali hodiny, sa neustále prispôsobovanie času stávalo stále väčším problémom.

Tento systém bol prvýkrát vyvinutý v 19. storočí a bol potrebný, pretože napríklad dlhšie cesty vlakom pravidelne spôsobovali problémy s koordináciou. Časové pásma rozšírené na celý svet navrhol v roku 1876 škótsko-kanadský inžinier Sandford Fleming. Časové pásma sú vztiahnuté ku koordinovanému svetovému času (UTC). Východiskovým bodom je 0. poludník v Greenwichi pri Londýne a odchyľujú sa o jednu hodinu každých 15 stupňov. To je základný predpoklad, ale ide iba o teoretické hranice, ktoré sú zladené s hranicami štátov. Zaujímavé je, že existuje niekoľko príkladov, kedy sa čas posúva iba o pol hodiny, alebo dokonca o štvrť hodiny, a preto je na planéte 40 pásiem.

Medzinárodná dátová čiara v Tichom oceáne, definovaná ako severojužná stredná šírka, nie je v rozpore so svojím názvom presne priamkou, ale je prispôsobená zonálnemu členeniu niektorých súostroví. Medzi východnou a západnou stranou dátovej rozvodnice je vždy presne jeden deň rozdielu, čo znamená, že na západe je dátum vždy o jeden deň skôr ako na východe.

Každé časové pásmo je vztiahnuté ku koordinovanému svetovému času (UTC), pričom referenčným bodom je nultý poludník (0 stupňov zemepisnej dĺžky), tj greenwichský poludník blízko Londýna, a preto sa koordinovaný svetový čas pôvodne nazýval greenwichský stredný čas (GMT). Toto určenie časových pásiem vykonala Medzinárodná poludňajšia konferencia. Pásmové časy sa od UTC líšia vo väčšine prípadov o celú hodinu, niekedy však o pol hodiny alebo v dvoch konkrétnych prípadoch o štvrť hodiny. Všeobecná číselná hodnota sekundy je všade rovnaká.

V Maďarsku sa v zime používa UTC+1 a v lete UTC+2. Pokiaľ napríklad prekročíte rumunské hranice, musíte ručičky posunúť o hodinu dopredu. Čína a India sú jediné krajiny, ktoré používajú jediné časové pásmo, zatiaľ čo Spojené štáty, Austrália, Brazília, Mexiko a Rusko ich používajú niekoľko, z toho 11 súčasne. Najväčší časový rozdiel je pri prejazde čínsko-afganskej hranice, kde je rozdiel tri a pol hodiny.

Zaujímavosťou je, že čas UTC je v niektorých oblastiach označený písmenom Z, pretože zodpovedajúca námorná zóna je Z a od roku 1920 je nulovou časovou zónou (tj nulou). Vzhľadom na to, že písmeno Z je v známej abecede používanej NATO a rádiooperátormi zulu, je to tiež názov pre čas UTC. Z neho vychádza čas UTC+1 Alfa, čas UTC+2 Bravo atď.

Pokiaľ cestujete medzi časovými pásmami, pravdepodobne sa stretnete s javom zvaným jet lag alebo syndróm zmeny časového pásma. Ten sa obvykle vyskytuje pri dlhších letoch, ktoré obvykle smerujú na západ a východ. Medzi jeho fyziologické príznaky patrí narušenie cirkadiánneho rytmu a môže zahŕňať príznaky, ako je strata chuti do jedla, zažívacie ťažkosti, bolesť hlavy, únava, nespavosť, zmätenosť, podráždenosť a v niektorých prípadoch mierna depresia.

Celkovo môže častý jet lag a práca na viacerých smien zhoršovať duševnú výkonnosť a zvyšovať riziko niektorých zdravotných problémov, ako sú problémy so spánkom, žalúdočné problémy a v extrémnych prípadoch aj rakovina. Keďže je však jet lag iba dočasný stav, naše telo sa novému časovému pásmu prispôsobí samo. Veľmi pomáha pozvoľné prispôsobovanie sa času spánku a vstávaniu v dňoch pred cestou, veľmi nápomocná môže byť aj diéta a pitie veľkého množstva tekutín.

Okrem časových pásiem je tiež dôležité vybrať si správne cestovné poistenie.