Cestovné poistenie na hory


Cestovní pojištění na hory


Stále viac Slovákov každoročne vyráža do hôr do cudziny. Dovolenka v Alpách totiž nevyjde zas oveľa drahšie než tá v Slovenskej republike a zážitok z lyžovačky sa nedá porovnať. Na čo pri ceste za hranice pamätať a na čo dať pozor napríklad na zjazdovkách? 

Pred každou cestou je potrebné zistiť si podrobnosti o krajinách, ktorými budeme prechádza. Každá krajina má totiž svoje pravidlá a občas sú to pravidlá, ktoré nie sú všeobecne známe. Vedeli ste, že napríklad v Taliansku nesmiete prevážať benzín v kanistri? Švajčiari sú zas celkom prísni na to, čo veziete a koľko toho je, čo určite pozná každý, kto bol niekedy v talianskom Livigne a vracal sa späť cez Švajčiarsko, kde sú na hraniciach pozorné kontroly.

Pred cestou je tak ideálne prečítať si web ministerstva zahraničných vecí. Okrem toho si naštudujte i pravidlá cestnej premávky a na koľko vás vyjde mýto či kde budete potrebovať diaľničnú známku a či na trase nie sú nejaké obchádzky či uzávierky.
 
Snežné reťaze musíte mať poruke
 
V zimných strediskách veľmi často platí povinnosť mať snežné reťaze. Bez nich sa vám totiž môže stať, že buď niekde uviaznete, alebo v tom lepšom prípade dostanete len pokutu, že ich nemáte. Snežné reťaze musíte mať poruke, čo podľa miestnej polície nie je v kufri medzi ostatnými vecami, znamená to napríklad pri nohách spolujazdca.
 
Alpské strediská ponúkajú pre svojich zákazníkov nielen perfektne upravené zjazdovky, ale veľmi tiež dbajú na bezpečnosť. Deti do 14 rokov majú tak povinnosť mať prilbu, u dospelých síce nič také neplatí, ale prilba sa odporúča každému.

Lyžujte len na vyznačených miestach
 
Veľmi dôležité je tiež pohybovať sa po vyznačených tratiach a v žiadnom prípade nevychádzať mimo zjazdovky. Vzhľadom na veľkú popularitu freeridu je v množstve stredísk vyznačený svah, ktorý je vhodný pre tento druh športu. No v prípade, že vojdete napriek prísnemu zákazu do miest, ktoré na lyžovanie nie sú prispôsobené, a niečo sa vám stane, tak vám poisťovňa náklady spojené s ošetrením neuhradí. V prípade vyhlásenia lavínového nebezpečenstva to platí tiež.
 
Popíjanie alkoholu na zjazdovkách a následné lyžovanie nie je zakázané, ale pri akejkoľvek udalosti vám zistený alkohol určite nepomôže. Odporúčame si tak obľúbené prevarené víno alebo bombardino dať až po lyžovaní.
 
I na svahoch sa stretnete s políciou, tá napomína nedisciplinovaných lyžiarov a môže vám dokonca udeliť i pokutu. Na zjazdovkách a obzvlášť v Alpách je potrebné byť ohľaduplný k ostatným a nejazdiť nad vaše možnosti. Následky totiž môžu byť fatálne. I na zjazdových tratiach platia určité pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať rovnako ako napríklad na cestách. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zostavila 10 pravidiel pre správanie sa na zjazdových tratiach, ktoré platia vo všetkých štátoch.
 
Cestovné poistenie sa vyplatí
 
V neposlednom rade je potrebné si uzavrieť cestovné poistenie, ktoré sa vám môže hodiť v prípade, že sa zraníte alebo niekoho zrazíte. Lekárska starostlivosť v cudzine a transport sú totiž naozaj nákladné a poistenie do zahraničia vám tak môže ušetriť tisíce až desaťtisíce eur.
 
Čo ponúka cestovné poistenie na hory?
  • Krytie liečebných výdavkov až do 20 000 000 €
  • Asistenčnú službu 24/7
  • Celosvetovú sieť zmluvných zdravotníckych zariadení
  • Krytie bežných športov už v základnom variante poistenia
  • Poistenie batožiny kryje i športové vybavenie
  • Zvýhodnenú cenu pre deti do 18 rokov
  • Širokú škálu pripoistení