Úvodná stránka > Rady a tipy > Pre cestovateľov > Cestovanie do exotických krajín

Cestovanie do exotických krajín

Cestovanie do exotických krajín


Vyrážate do exotickej krajiny? Slnko, teplo, more a krásna príroda. Je však potrebné myslieť i na zmenu klímy a možnosť nákazy infekčným ochorením. Príprava sa začína ešte pred výjazdom – vyhľadajte si špeciálne zdravotnícke zariadenie, ktoré sa zaoberá cestovnou medicínou, a poraďte sa so svojím lekárom o odporúčanej prevencii.
 

Pár tipov, ako ochrániť svoje zdravie

  • Dbajte na kvalitu vody používanej ako pitnej, na čistenie zubov a umývanie tváre. Pri preváraní je potrebné variť 5 minút pri 100 stupňoch Celzia. Nenechávajte len prejsť varom.
  • Nedávajte si do nápojov ľad. Kvalita vody, z ktorej bol vyrobený, nebýva dobrá a zmrazením vody sa nezničia pôvodcovia prenosných ochorení.
  • Dbajte na dostatočnú tepelnú úpravu jedál.
  • Vyvarujte sa surových alebo polosurových rýb, kôrovcov a podobných lahôdok.
  • Nejedzte zeleninu ani ovocie, ktoré nie je možné dobre umyť alebo olúpať. Pri umývaní použite zdravotne bezchybnú vodu.
  • Nekonzumujte mliečne výrobky, pokiaľ nejde o originálne výrobky z hygienicky bezchybného pasterizovaného mlieka.
  • Vyvarujte sa požívania domácky vyrobeného alkoholu.
 

Hnačky

Hnačky sú na cestách najčastejšími ochoreniami – obzvlášť v trópoch a subtrópoch. Pri liečení liekmi z cestovnej lekárničky odznejú obvykle do 2 – 3 dní, niekedy trvajú len 1 deň. Hnačky môžu byť tiež spôsobené baktériami, bakteriálnymi jedmi, prvokmi, vírusmi, ale môžu sa dostaviť i po niektorých potravinách s preháňavým účinkom alebo po pití príliš vychladených nápojov. V prípade, že hnačka je sprevádzaná horúčkou, je nutné vyhľadať ihneď lekára.
Ak sa dostaví pri silnej hnačke i vracanie a známky rýchlej straty tekutín (zrýchľovanie až miznutie tepu, scvrknutá koža, zapadnuté oči, suché sliznice, neuhasiteľný smäd a zmenený hlas), je takisto nutné ihneď vyhľadať lekára.
Straty vody a soli je najlepšie doplniť rozpustením obsahu vrecúška na ústnu rehydratáciu, ktoré sa v lekárňach predávajú v originálnych baleniach s uvedením dávkovania pre deti a dospelých.
 

Hepatitída A

Táto choroba má inkubačnú lehotu 15 – 50 dní, takže sa jej príznaky môžu objaviť až po návrate domov. Ochorenie je spôsobené vírusom, ktorý sa šíri znečistenou vodou, potravinami, ale i znečistenými rukami. Účinnou ochranou proti tomuto ochoreniu je okrem dodržiavania hygienických zásad i očkovanie.
 

Malária

Najdôležitejšou prevenciou malárie je ochrana pred malarickými komármi. Ďalšou ochranou je profylaxia – profylaktické podávanie liekov, ktoré znižujú riziko nákazy. O vhodných prípravkoch sa poraďte so svojím lekárom či lekárnikom.
Pri akomkoľvek horúčkovitom ochorení je po návrate domov nutné ošetrujúceho lekára upozorniť na predchádzajúci pobyt v malarickej oblasti.

Slnečné žiarenie

Na ochranu pred slnečným žiarením používajte opaľovacie krémy s vyšším faktorom, slnečné okuliare so sklami zachycujúcimi ultrafialové lúče a pokrývku hlavy. Dbajte na vhodné oblečenie, ktoré by malo byť z prírodných tkanín – bavlna, ľan, popr. vhodné zmesi prírodných a umelých tkanín.

Zvláštnu pozornosť venujte správnej obuvi, ktorá by mala byť z prírodných materiálov a konštruovaná tak, aby bola dostatočne vzdušná, ale chránila nohu pred zranením, otlakmi a napadnutím oblastnými parazitmi.
 

Kúpanie

Pri kúpaní v mori používajte topánky do vody ako prevenciu zranenia ostrým predmetom alebo morskými živočíchmi (napr. ježovkami). Nepreceňujte svoje sily pri kúpaní a plávaní a dbajte na varovania pri nebezpečných situáciách, ako je väčšie vlnobitie.
V niektorých krajinách hrozí nebezpečenstvo nákazy schistosomiázou (bilharziózou). Medzihostiteľom tohto ochorenia sú isté druhy ulitníkov, a preto sa v riekach, jazerách i nechránených bazénoch, kde sa môžu zdržiavať ulitníky, nikdy nekúpte.
 

Zvieratá

Vyvarujte sa kontaktu s neznámymi zvieratami, ktoré by vás mohli nakaziť besnotou alebo i inými prenosnými chorobami.
V niektorých oblastiach je zvýšené riziko poštípania jedovatými hadmi. Preto venujte zvýšenú pozornosť tomuto nebezpečenstvu pri chôdzi v neprehľadnom teréne, obzvlášť v húštinách. Chráňte nohy vhodnou obuvou.
 

Bodavý hmyz

Proti napadnutiu hmyzom a ostatnými článkonožcami používame repelentné prípravky, ktoré ich odpudzujú. Dostaneme ich v lekárňach i s návodom. Aj prostriedky na hubenie hmyzu a ostatných článkonožcov (insekticídy) kúpime v lekárňach alebo v drogériách. Proti bodavému hmyzu sa chránime i sieťami v oknách a ostatných otvoroch bytu, pri spánku moskytovou sieťou, ktorá býva impregnovaná takisto insekticídmi.

Večer čo najmenej vychádzame von. Pokiaľ vychádzame, čo najväčšiu plochu tela má zakrývať odev, ktorý nemá byť tmavej farby, pretože by priťahoval komáre. Obydlie nemá byť aspoň 2 km vzdialené od vodných plôch, ktoré sú liahniskami komárov.